Business Manager Academy Graduates

2023-24 Cohort

Genesee Career Institute

Facilitator: Doug Newcombe

  • Angela Arrand, Grand Blanc Community Schools
  • Elizabeth Barber, Midwest Management Group
  • Melanie Beaumont, Lansing School District
  • Damien Butler, Ypsilanti Community Schools
  • Jamie Cowan, Swartz Creek School District
  • Julie Fletcher, Leslie Public Schools
  • Kristina Govan, Eastpoint Community School
  • Casey Hamel, Bangor Township Schools
  • Stacey Hayward, Bay City Public Schools
  • Shannon Hojna, Lake Orion Community Schools
  • Paige Huebel, Inland Lakes School & Vanderbilt Area Schools
  • Maria Jezierski, Essexville-Hampton Public Schools
  • Kristie Knieper, Stockbridge Community Schools
  • Jennifer Mattison, Dexter Community Schools
  • Lauren Mbereko, Dearborn Public Schools
  • Marc McKay, Howell Public Schools
  • Kelly Mitchell, Genesee ISD
  • Shandell Napieralski, Creative Technologies Academy
  • Stephanie Plummer, Genesee ISD
  • Krista Trevithick, Lapeer Community Schools
  • William Taylor, North Huron Schools

Virtual

Facilitator: Tim Raymer

  • Monica Baker, Potterville School District
  • Amy Budde, Shelby Public Schools
  • Jennifer Burleson, Jonesville Community Schools
  • Jose Delossantos, Jackson County ISD
  • Nichole Eilola, Eastern UP ISD
  • Jodi Goff, Wyoming Public Schools
  • Mike Gruennert, Hamilton Community Schools
  • Jessica Herrick, Greenville Public Schools
  • Bilal Khaled, Oakland International Academy/Caniff Liberty
  • Aubrey Klamer, Allegan Area ESA/Outlook Academy
  • Tracy LaPlante, Baraga Area Schools
  • Jill Latham, Kalamazoo RESA
  • Marcus Leon, Jackson Public Schools
  • Mallisa Minnema, Allegan Public Schools
  • Latoshia Patterson, Detroit Service Learning Academy District
  • Trevor Salata, Public Schools of Calumet-Laurium-Keweenan Public Schools
  • Cassandra Shook, Monroe Public Schools
  • Jessica Southwell, Jackson Public Schools
  • Josephine Spaulding, Kingston Community Schools
  • Adra Stevens, Monroe County ISD/Summerfield Schools
  • Marvin O. Taylor, Mio Ausable School District
  • Amanda Thoune, Iron Mountain Public Schools
  • Regina Warner, Waldron Area Schools
  • Terri Zagar, Vandercook Lake Public Schools

Mecosta-Osceola ISD

Facilitator: Mark Klumpp

  • LeAnne Allen, Roscommon Area Public Schools
  • Stacey Brown, Montague Area Public Schools
  • Rodnie Cook, Reed City Area Public Schools
  • Kellsey Fairris, Morley Stanwood Community Schools
  • Heather Lorenz-Babcock, Orchard View Schools
  • Michele O’Brien, Mecosta-Osceola ISD
  • Nanette Ryan, Huron Valley Schools
  • Dawn Rueffer, Evart Public Schools
  • Melissa Stevens, Big Rapids Public Schools
  • Abbie Weiland, Kentwood Public Schools
  • Susan Yaw, Central Montcalm Public Schools
  • Tayler Zweigle, Whitehall District Schools

2022-23 Cohort

  • Kari Bennett, CPA, Berrien Springs Public Schools
  • Kelvin Butts, Benton Harbor Area Schools
  • Allison Clements, Rockford Public Schools
  • Kathleen M. Dunning, Grandville Public Schools
  • Breann Eckerle, BOM, Eastern Upper Peninsula ISD
  • Kayla Garza, Grandville Public Schools
  • Sonia Hodge, Lowell Area Schools
  • David Jones, Taylor School District
  • Taylor Merchant, BOM, Tri County Area Schools
  • Deborah Molloy, SPS, Farmington Public Schools
  • Jerrica Moss, New Paradigm for Education
  • Dawn Nieuwkoop, Mason Consolidated Schools
  • Justinah Ogundipe, New Paradigm for Education
  • Joshua Regnier, Lansing School District
  • April Shaw, BOM, CFO, Gratiot-Isabella RESD
  • Kimberly Worden, CFO, Monroe County ISD
  • Matt Andres, Greenville Public Schools
  • Brooke Essig, Berrien Springs Public Schools
  • Amber Hinterman, Gratiot-Isabella RESD
  • Heath Kaplan, Beaverton Schools
  • Sarah Khan, Romulus Community Schools
  • Kurt Loll, COOR ISD
  • Natalie Pearce, Huron ISD
  • Tim Roberts, Millington Community Schools
  • Benjamin Schuler, Clinton County RESA
  • Shawn Stowe, Leland Public Schools
  • Anna Wamack, Hemlock Public Schools

2021-22 Cohort

  • Nichole Anderson, Kent City Community Schools
  • Richelle Barker, Dickinson-Iron ISD
  • Miranda Bourassa, St. Joseph County ISD
  • Danielle Chapman, Onaway Area Schools
  • Tracy Clawson, Allegan Public Schools
  • Kendra Drewyor, Schoolcraft Community Schools
  • Jason Feirick, Kenowa Hills Public Schools
  • Kassi Huotari, Bessemer Area School District
  • Andrea Olsen, Arvon Township School
  • Kristine Roggenbuck, Huron ISD
  • Joshua Smith, Woodhaven-Brownstown School District
  • Darcy Soule, Climax-Scotts Community Schools
  • Marisa Tebbe-Cousino, Whiteford Agricultural Schools
  • Sarah Tynan, Williamston Community Schools
  • Jessica Aldridge, Montcalm Area ISD
  • Amanda Croad, Homer Community Schools
  • Benjamin Gary, Quincy Community Schools
  • Scott Kemmer-Slater, Gratiot-Isabella RESD
  • Angela Gleason, East China School District
  • Susan Michalsky, Hanover-Horton School District
  • Erica Poledink, Genesee ISD
  • Barbara Potter, Melvindale-Northern Allen Park
  • Lisa Senk, Bay-Arenac Community High School
  • Steven Siedlarz, School District of the City of Pontiac
  • Kristin Vedder-Clark, Stockbridge Community Schools
  • Angela Black, Lincoln Park Public Schools
  • Sneha Emmadi, Westwood Community School District
  • Teresa Graham, Royal Oak Schools
  • Kerri Hancock, New Bedford Academy
  • Lamar Jones, Detroit Public Schools Community District
  • Rachel McSpadin, Lapeer County ISD
  • Imran Mirza (Mr.), Dearborn Heights School District No. 7
  • Jean Pashakarnis, Way Academy of Flint
  • Hisan Richardson (Ms.), Detroit Public Schools Community District
  • Jesse Sutton (Mr.), Southfield Public Schools
  • Jeffrey Yorke, Millington Community Schools

2020-21 Cohort

  • Samantha Ball, Martin Public Schools
  • Michelle Bennin, Sault Ste. Marie Area Public School District
  • Paola Berg, Bay City Public Schools
  • Kimberly Brownlie, Jackson County ISD
  • Merisa Campbell, Johannesburg-Lewiston Schools
  • Kathy Culbertson, Public Schools of Petoskey
  • Chelsea Kauffman, Montcalm Area ISD
  • Jamie LoPresto, Hillsdale County ISD
  • Nancy Nelson, South Haven Public Schools
  • Jaclyn Way, Northwest Education Services
  • Alexis Regnier, Holt Public Schools
  • Samantha Stevens, Portage Public Schools
  • Catherine TenBusschen, Bloomindale Public Schools
  • Jennifer Upton, Fulton Schools
  • Rayetta Ashbaugh, Roseville Community Schools
  • Shelly Larsen, Grosse Point Public School System
  • Linda Earl, South Redford School District
  • Cassaundra Graven-Watts, Grand Ledge Public Schools
  • Christina Gray, Swartz Creek Community Schools
  • Rashad Hamidov, Oakland International Academy Elementary
  • Chirila Hamilton, Saginaw City School District
  • Devin Kling, Plymouth-Canton Community Schools
  • Dawn Magee, Ann Arbor Public Schools
  • Aurel Malutan, Bloomfield Hills Schools
  • Amr Mohamed, Oakland International Academy Elementary
  • Kathy Nock, Merrill Community Schools
  • Kurtis Pake, Bangor Township School District
  • Vincent Price, Genesee STEM Academy
  • Stephanie Showler, Lapeer County ISD
  • Angela Terkeurst, Flint Community Schools
  • Latisha Wolf, Flint Community Schools

2019-20 Cohort

  • Kelli Campbell Brockway, Kent ISD
  • Belinda Sue Felicioni, Kenowa Hills Public Schools
  • Joesphine A. Hill, Wexford-Missaukee ISD
  • Cara Kalafut, Menominee County ISD
  • Emily Kearney, Cadillac Area Public Schools
  • Beverly A. Mobley, Cadillac Area Public Schools
  • Tyler Neal, Charlevoix-Emmet ISD
  • Allyssa Wilson, Vestaburg Community Schools
  • Tina L. Wright, Muskegon Public Schools
  • Matti Sullivan, Sparta Area Schools
  • Dana L. Reilly, Houghton Lake Community Schools
  • Elizabeth Eastway, Wexford-Missaukee ISD
  • Anthony W. Morey, East Grand Rapids Public Schools
  • Lauren Bailey, Jackson County ISD
  • Samantha L. Ball, Martin Public Schools
  • Brooke Ballee-Stone, Martin Public Schools
  • Dana Blair, Mason Consolidated Schools
  • Melissa Butler, Jackson County ISD
  • Julie Campbell, Bedford Public Schools
  • Steven Curry, Michigan Department of Education
  • Tara M. Duttlinger, Marshall Public Schools
  • Darci Francoeur, Jackson County ISD
  • Michael F. Kelly, Michigan Department of Education
  • Kendra Leib, Manchester Community Schools
  • Lori Mayo, Michigan Center Schools
  • Kimberly Miller, Jackson County ISD
  • Jennifer Emilee Natter, Jackson County ISD
  • Mark J. Pfaendtner, Clinton County RESA
  • Cristal Rousseau, Goodrich Area Schools
  • Linda June Shaw, Columbia School District
  • Anita Strong, Leslie Public Schools
  • Michael Wagner, Dexter Community Schools
  • Donna J. Wahr, Dexter Community Schools
  • James Wonnell, Airport Community Schools
  • Steven Alan Baker, Jr., Romulus Community Schools
  • Brandi Bishop, Marlette Community Schools
  • Andrew Case, Anchor Bay School District
  • Debra Dixon, Flint Community Schools
  • Ayunna Dompreh, Flint Community Schools
  • Arthur Jackson, Detroit Public Schools Community District
  • Katrenia Kirchner, Woodhaven-Brownstown Schools
  • Kirstin E. Knag, Genesee ISD
  • Matthew Miller, Hazel Park Schools
  • Kandice Moynihan, Troy School District
  • Priya Nayak, Ypsilanti Community Schools
  • Jenna Romain, Berkley School District
  • Linda Sikora, St. Clair County RESA
  • Joshua Smith, Woodhaven-Brownstown Schools
  • Hollie Stange, Fitzgerald Public Schools
  • Adam Walsh, Memphis Community Schools
  • Rebecca Wright, Fitzgerald Public Schools
  • Jason Zirnis, Hazel Park Schools

2018-19 Cohort

  • Sara Ashley, Coloma Community Schools
  • Brian Brown, River Valley School District
  • Vickie Buckner, Walden Green Montessori
  • Michelle Darnell, Gull Lake Community Schools
  • Sara DeVries, Caledonia Community Schools
  • Rebecca Drake, Hartford Public Schools
  • Abbie Feirick, Decatur Public Schools
  • Dawn Grant, Muskegon Heights Public Academy
  • Liz Johnson, West Michigan Academy of Arts & Academics
  • Tom Lagone, Hamilton/Saugatuck
  • Brandi McCrum, Kalamazoo Public Schools
  • Hether McIntyre, Bridgman Public Schools
  • Todd Mora, Benton Harbor Area Schools/Berrien RESA
  • Jeremy Palmitier, Kelloggsville Area Schools
  • Cathy Pyle, South Haven Public Schools
  • Jasen Rademacher, Grandville Public Schools
  • Anna Schutter, Kent ISD
  • John Solomon, Allegan Area ESA
  • Geri Lynn Vlasicak, Cassopolis Public Schools
  • Robert Wiersema, III, Marcellus Community Schools
  • Rebecca Boggs, Genesee ISD
  • Dave Bush Birch, Run Area Schools
  • Heather Carignan, Clarkston Community Schools
  • Susan Cole, Carsonville-Port Sanilac School District
  • Jennifer Daws, Capac Community Schools
  • Jeanne Day, Tuscola ISD
  • Brenda Dunham, Caro Community Schools
  • Chris Frank, Saginaw ISD
  • Dawn Gillespie, Saginaw Valley State University
  • Candice Halifax, Huron ISD
  • Leanna Hartman, Tuscola ISD
  • Tamara Johnson, Saginaw City Schools
  • Rod Livingston, Birch Run Area Schools
  • Dave Lovely, Bay-Arenac ISD
  • Jennifer Malik, Bay City Public Schools
  • Kris McLavy, Pinconning Area Schools
  • Kendra Messing, Sandusky Community Schools
  • Tara Moore, Petoskey Area Schools
  • Loretta Oestrike, Creative Technologies Academy
  • Tracy Reitz, Lake City Area Schools
  • Jennifer Scholtz, Hale Area Schools
  • Carrie Sekelsky, Montrose Area Schools
  • Amy Smith, Genesee ISD
  • Stacey Viers, Huron ISD
  • Stephen Weaver, Charlevoix-Emmet ISD
  • Branden Wheeler, Charlevoix-Emmet ISD
  • Julie Williams-Muz, Huron ISD
  • Michael Wrobel, Michigan Dept of Treasury
  • Mandi Zaborowski, Gladwin Community Schools
  • John Anderson, Detroit Community School District
  • Kristine Barann, Crestwood School District
  • Sara Cortese, Van Buren Public Schools
  • Shannon Fowler, Riverview Community Schools
  • Sandra Gutenschwager, Melvindale-Northern Allen Park Schools
  • Zeina Hamdan, The Dearborn Academy
  • Thomas Harrell, Clintondale Schools
  • Tiffany Keith, Allen Park Public Schools
  • Sherry Lynem, Hamtrack Schools
  • Jody Malbon, Novi Community Schools
  • Theresa McLachlan, Southgate Community Schools
  • Penny Morgan, Taylor School District
  • Linda Newton, Ann Arbor Public Schools
  • Brandy Nusser, Wyandotte Public Schools
  • Josie Petitta, Oakland Schools
  • Lorraine Reding, Riverview Community Schools
  • Alison Smith, Livonia Public Schools
  • Shawn Stirling, Gibraltar School District
  • Nandini Vaishnav, Wayne RESA
  • Sandra White, Wyandotte Public Schools
  • Stephanie Yassine, Escuela Avancemos Academy

2017-18 Cohort

  • Kristie Anne Anderson, Eastern Upper Peninsula ISD
  • Cheri Bush, Pickford Public Schools
  • Amy M. Cappelli, Eastern Upper Peninsula ISD
  • Karen Druschke, Dickinson-Iron ISD
  • Dawn Marie Gillett, CCSS/Engadine Consolidated Schools
  • Emily Jacques, Eastern Upper Peninsula ISD
  • Denise Kowalewsky, Alpena Public Schools
  • Paul Andrew Krause, Moran Township School
  • Tracy McCord, Eastern Upper Peninsula ISD
  • Lisa Sandvik, Eastern Upper Peninsula ISD
  • Kyle Stabile, Sault Ste. Marie Area Public School District
  • Kim Swailes, JKL Bahweting Anishnabe PSA
  • Robert T. Berlin, Hastings School District
  • Clare Colwell, Lakewood Public Schools
  • Kara Corniel, Bangor Public Schools
  • Tyler Crawford, Forest Hills Public Schools
  • Marty Eischer, Kent City Community Schools
  • Lyndsey Fleser, Ottawa Area ISD
  • Denise Kerrigan, Whitmore Lake Public Schools
  • Melodie Kociba, Bad Axe Public Schools
  • Rhonda Kribs, Grand Rapids Public Schools
  • Marcus Leon, Brighton Area Schools
  • Carrie Macko, COOR ISD
  • Britt Patterson, Genesee ISD
  • Terri L. Ricketson, Kelloggsville Public Schools
  • Heather Roszkowski, Grandville Public Schools
  • Leslie B. Saip-Ley, Kentwood Public Schools

Become A Member


Join more than 3,200 members employed in various areas of school business management who are interested in furthering their careers and improving their leadership and management skills.

Join Now! Learn More ›